Kenia - wakacje już od 3708 zł

Na wakacje: Zachodnia Kenia, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Zachodnia Kenia

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
7 km/h210°
Ta część Kenii obfituje w zróżnicowany krajobraz – zarówno wysokie góry (Mt. Elgon) jak i bagna czy jezioro – a także w atrakcje kulturowe jak park Masai Mara. Region pomimo licznych walorów nie stał się jeszcze mekką dla masowego ruchu turystycznego, dzięki czemu przyrodę można tu podziwiać niemal w nienaruszonym stanie.

Regiony

 • Region Masai Mara – część Parku Narodowego Serengeti, nazwa pochodzi o zamieszkujących tamten teren Masajów.
 • Jezioro Wiktorii – Kisumu – największe jezioro w Afryce (na terenie 3 państw). Najbardziej dochodowy lecz mało odwiedzany przez turystów region, z największym w Kenii obszarem uprawy trzciny cukrowej.
 • Zachodnie Wyżyny – region z drugą co do wielkości góra Kenii – Mt. Elgon (4321 m n.p.m.) oraz niewielkim parkiem narodowym słabo zagospodarowanym co utrudnia obcowanie z przyrodą.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Kisumu
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Park Safari Masai Mara, Jezioro Wiktorii, Park Safari Elgon, Park Safari Saiwa Swamp, Wzgórza Cherangani

Geografia i przyroda

Region z drugą co do wielkości górą w Kenii – Mt. Elgon. Jest to najstarszy wulkan we wschodniej Afryce, z pięcioma głównymi szczytami. Gleby pokrywające stoki należą do gleby czerwonych – lateryty. Kilka rzek zasilających Jezioro Wiktorii oraz kilka Jezioro Turkana ma swoje źródła właśnie na stokach Mt. Elgon. W regionie znajduje się również Jaskinia Kitum, którą utworzyły słonie ryjąc i rozgrzebując ściany na wiele metrów w głąb ze względu na lizawki solne. Na południe od Mt. Elgon znajduje się największe jezioro w Afryce – Jezioro Wiktorii. Do Kenii należy tylko niewielka jego część, głównie zatoka, nad którą leży miasto Kisumu. Jest to jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w kotlinie między Wielkim Rowem Zachodnim a Wielkim Rowem Wschodnim. Dalej na południowy – wschód od jeziora utworzono rezerwat Masai Mara. Obszar położony jest na wysokości 1500 m n.p.m. Równinę tę pokrywają gęste trawy i kępy krzewów krotonu, co pełni funkcję kryjówki dla zwierząt. Oprócz „Wielkiej Piątki” żyją tam hipopotamy, krokodyle, żyrafy, gazele oraz setki gatunków ptaków.
W zachodniej części Kenii panuje gorący i wilgotny klimat, z obfitymi opadami przez cały rok, a przede wszystkim wczesnym wieczorem. Średnia roczna minimalna wynosi 14 – 18°C, natomiast średnia roczna maksymalna 30 – 35°C.

Historia

Kisumu, największe miasto w regionie, zostało założone w 1898 roku i miało być końcowym przystankiem dla kolei z Mombasy. Miasto stało się ważnym szlakiem komunikacyjnym dla handlowców. Pierwszy pociąg do Kisumu dotarł w 1901 roku. W latach 60. doszło do takiego momentu, że populacja azjatycka była liczniejsza niż rdzenni mieszkańcy. Infrastruktura miasta nie była przygotowana na przyjęcie napływającej nowej ludności po ogłoszeniu niepodległości w 1963 roku, co spowodowało chaos. Miasto było również portem na jeziorze Wiktorii, jednaka po podziale społeczeństwa znaczenie Kisumu znacznie spadło. Po przeprowadzeniu reformy w 1996 roku miasto stało się jednym z najszybciej rozwijających się miast w Kenii.

Sport i rekreacja

 • Na terenie Kenii znajduje się kilka szczytów które zadowolą piechurów oraz wspinaczy. W tym regionie warto odbyć trekking na Mt. Elgon. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz sprzęcie i ubiorze.
 • Safari to najprawdopodobniej największa atrakcja Kenii. Organizowane są na terenach parków i rezerwatów gdzie chroni się dziką przyrodę i zwierzęta. Przewodnikami są z reguły mieszkańcy poszczególnych rejonów, którzy znają teren i przyrodę.
 • Warto odbyć wycieczkę do Hippo Point lub do rybackiej miejscowości Dunga. Można także wynająć łódkę i wyruszyć w rejs po jeziorze Wiktoria. Z Mbita regularnie ruszają łódki na wyspę Mfangano, gdzie główna atrakcją są malowidła naskalne.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Zachodnia Kenia, Kenia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  23°C
  opady:
  1.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  94°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.23°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  85°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.25°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  115°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.26°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  86°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.16°C max.27°C
  opady:
  5.6 mm
  wiatr:
  189°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31

Zachodnia Kenia - klimat w Kenia