Kenia - wakacje już od 3288 zł

Na wakacje: Wielki Rów, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Wielki Rów

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
43%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
12 km/h153°
We wschodniej części Kenię przecina Wielki Rów Afrykański, którego tektoniczne pochodzenie sprawia, że krajobraz jest tu rzeczywiście niezwykły. Do najważniejszych atrakcji należą liczne wulkany, gejzery w okolicach jeziora Bogoria czy same jeziora, jak Turkana czy Nakuru. Ze względu na olbrzymią różnorodność ptactwa (ponad 400 gatunków) w regionie tym znajduje się kilka rezerwatów. Oprócz ptactwa można tu także podziwiać żyrafy, nosorożce a także antylopy kudu.

Regiony

 • Region Jeziora Turkana – zwane „Nefrytowym Morzem” czy Jeziorem Rudolfa. Położone w północnej części Kenii, przy granicy z Etiopią jest największym słodkowodnym jeziorem w państwie.
 • Zach. Turkana - to przede wszystkim rezerwat przyrody South Turkana, położony ok. 100 km od jeziora.
 • Środkowy Wielki Rów – region ten słynie głównie z odbywających się co roku, w mieście Marala, wyścigów wielbłądów.
 • Region Jeziora Bogoria – położone 150 km od stolicy, znane przede wszystkim z rezerwatu który chroni ok. 400 gatunków ptaków oraz gejzerów i gorących źródeł.
 • Wschodni Wielki Rów – jest to część Wielkich Rowów Afrykańskich, znajdują się tam wiele wulkanów, gorących źródeł oraz zalanych uskoków w których utworzyły się jeziora.
 • Region Nakuru – jezioro Nakuru zmienia swoją powierzchnie oraz głębokość w zależności od opadów, ostatni raz wyschło w 1997 roku. W regionie można spotkać żyrafy i nosorożce a także liczne gatunki ptaków.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Marala, Nakuru
 • Najciekawsze atrakcję turystyczne: jeziora słodkowodne i słonowodne
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Park Safari Sibiloi, Rezerwat South Turkana, Rezerwat Maralal, Park Safari Jezioro Bogoria, Park Safari Marsabit, Rezerwat Losai

Geografia i przyroda

Wielki Rów Wschodni jest częścią Wielkich Rowów Afrykańskich, stanowi system wielu obniżeń tektonicznych, w centralnej części Wyżyny Wschodnioafrykańskiej. Wielki Rów ma długość 8700 km i jest pęknięciem afrykańskiej płyty tektonicznej, przez co w regionie wznoszą się aktywne i wygasłe wulkany. Ściany rowu w niektórych miejscach wznoszą się nawet na ok. 30 m, natomiast urwiska mogą osiągnąć gdzieniegdzie 1200 m wysokości. Charakterystyczną cechą dla tej części kraju są pustynie i suche równiny. W dnie doliny powstały bezodpływowe jeziora, do których woda dostaje się z rzek spływających ze zboczy okolicznych gór. Wyjątkowość większości jezior polega na dużej ilość węglanu sodu, co jest efektem sąsiedztwa skał wulkanicznych i słabego drenażu. Każdy z jezior ma nieco inny skład: od wód słodkich do bardzo alkaliczne, silnie zasolonych do słonawych.
Region obfituje w ogromną ilość ptactwa oraz charakterystycznych dla Afryki zwierząt.

Historia

Obszar wokół Wielkiego Rowu Wschodniego posiada pamiątki pochodzące z najdawniejszych czasów. Pierwszym naukowcem, który zaczął badać tamten obszar był Louis S.B. Leakey. W 1926 roku odkrył pierwsze skamieniałe szczątki hominidów i małp z okresu obejmującego 25 mln lat ewolucji gatunków. W 1972 roku dokonano największego odkrycia stulecia. W piaszczystych osadach znaleziono fragment czaszki hominida i na jej podstawie dokonano rekonstrukcji. Kolejnego odkrycia dokonano 4 lata później, znaleziono kolejną czaszkę, która należała do homo erectus, czyli człowieka wyprostowanego, przodka homo sapiens, czyli człowieka rozumnego. Obecnie w okolicach jeziora Turkana mieszka plemię Samburu. Uważa się, że plemię to jest spokrewnione z Masajami, jednak są odłamem, który w XVI wieku odłączył się od jednego z plemion nilockichi i przywędrował na południe. W 1980 roku w okolicach miasteczka Baragoi plemię Turkana stoczyli walkę z Tamburu.

Sport i rekreacja

 • Wędkarstwo może nie jest największą atrakcją w Kenii, jednak znawcy wiedzą, że przez wyżyny płynie mnóstwo potoków obfitujących z mnóstwo ryb. Np. jezioro Naivasha obfituje w tilapie.
 • Windsurfing można uprawiać na jeziorach i sztucznych zbiornikach.
 • Na terenie Kenii znajduje się kilka szczytów które zadowolą piechurów oraz wspinaczy. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz sprzęcie i ubiorze.
.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Wielki Rów, Kenia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  23°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  43%
  wilgotność:
  67%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  111°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  18:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  107°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:40
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.15°C max.24°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  133°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.22°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  137°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:40
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  101°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:40

Wielki Rów - klimat w Kenia