Mombasa - wakacje już od 4246 zł

Na wakacje: Mombasa, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Wybrzeże Mombasa/ Mombasa

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
20 km/h210°
Drugie pod względem wielkości, jednocześnie najbardziej zabytkowe miasto Kenii. Można znaleźć tu zarówno zabytki historyczne jak Fort Jesus wybudowany przez Portugalczyków w 1593, gdzie obecnie mieści się Muzeum Narodowe, pospacerować po Starym Mieście, poprzecinanym ulicami z meczetami, stłoczonymi domami, lokalnymi straganami i knajpkami serwującymi narodowe dania. Można też zobaczyć największy port w Kenii, a już udając się kilka kilometrów na północ lub południe od Mombasy czeka na nas dzika przyroda z lwami, słoniami, żyrafami i zebrami, a także wspaniałe plaże z białym piaskiem, gdzie istnieją doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i podziwiania życia wspaniałej rafy koralowej.

Geografia i przyroda

Miasto leży na koralowej wyspie w estuarium rzeki. Połączone jest z lądem szeroką groblą, od północy oddzielone jest od starego lądu Portem Tubor, natomiast od południa przez Port Reitz. W mieście panuje ciepły klimat tropikalny, gdzie ilość opadów zależy od pory roku. Od października do marca wiele północno-wschodni kaskazi i szczyt opadów następuje w listopadzie. Najcieplejszym okresem z roku, gdzie temperaturę powietrza oscyluje wokół 30°C, jest styczeń i luty. Wiejący od kwietnia od października południowo-wschodni kusi powoduje lekkie ochłodzenia, a pora deszczowa wypada w maju i czerwcu.

Historia

Dokładna data powstania Mombasy nie jest znana, jedynka ma długą historię. Arabski geograf Al Idrisi wspomina o niej w 1151 roku. Miasto było kluczowym węzłem podczas handlu kością słoniową, prosem, sezamem i orzechami kokosowymi. Pierwszym Europejczykiem który tam dotarł był Vasco da Gama w 1498 roku, a dwa lata później przybyli inni Portugalczycy, którzy postawili sobie za cel skolonizowanie kraju, a 60 lat później zbudowali Fort Jesus. W 1638 roku miasto stało się kolonia portugalską. W 1698 roku Mombasa znalazła się pod rządami Sułtanatu Omanu, co wywołało lokalne bunty. Po 1898 roku miasto było stolicą brytyjskiego protektoratu Afryki Wschodniej. Od 1920 roku Mombasa stał się stolicą nadmorskiego Protektoratu Kenii, natomiast od 1963 roku została włączona do niepodległej Kenii.

Atrakcje

 • Old Town – dzielnica portowa, z charakterystycznymi cechami mieszanki stylów arabskiego i hinduskiego.
 • Fort Jesus – twierdza wybudowana przez Portugalczyków w 1593 r., dzisiaj znajduje się tam siedzibom muzeum miejscowego rękodzieła.
 • Moi Avenue – droga, która łączy stary i nowy port, wzdłuż której skupia się większość agencji turystycznych, sklepów z pamiątki i hoteli. Nad jezdnią wznoszą się cztery skrzyżowanie kły słoniowe.
 • Świątynie w Mombasie – w związku z różnorodnością wyznań, w mieście znajduje się duża ilość świątyń, do najważniejszych z nich należą: świątynia parsów, świątynia sikhów, świątynia Swaminatyan, świątynia dżinistów oraz katolicka katedra Duch Świętego i katedra anglikańska.

W okolicy

 • Freetown – dzielnica w której znajduj się jeden z najstarszych kościołów w Afryce Wschodniej.
 • Nyali – miasteczko położone na północ od Mombasy, zachęca pięknym przedmieściem, klubami sportowymi oraz fascynującymi plażami i polem golfowym.
 • Mazeras – położone ok. 19 km od Mombasy w strome stolicy państwa, znajduje się tam miejski ogród botaniczny z tropikalnymi drzewami, krzewami oraz kwiatami.
 • Kenya Marine Land – znajduje się na zatoką Mtwapa, na północ od Mombasy, gdzie w wielkim akwarium można zobaczyć podwodny świat – żółwie, rekiny, barakudy oraz wiele innych ciekawych stworzeń.

Sport i plaże

 • Malownicze pola golfowe zachwycą amatorów tego sportu.
 • Rejon ten to przede wszystkim sporty wodne począwszy od surfingu, poprzez windsurfing, pływanie skończywszy na nurkowaniu i różnych jego odmianach. Nurkowanie odbywa się głównie w Mombasa Marine Park.
 • Ciekawym doświadczeniem może być odkrywanie wybrzeża na rowerze. Takie wycieczki organizuje Bike Coast, który wypożycza sprzęt, ekwipunek oraz zapewnia przewodnika. Trasa prowadzi w buszu po bezpiecznych drogach.

Gastronomia

Do Kenii z biegiem lat wraz z napływającą ludnością przybywały coraz to nowe towary wzbogacające jadłospis. Rdzenni mieszkańcu uprawiali sorgo i proso i spożywali je z domieszką owoców, korzeni i nasion, które udało im się znaleźć. Arabowie przywieźli suszone owoce, ryż i przyprawy, Portugalczycy kukurydzę, banany, ananasy, chili, pieprz, maniok, bataty oraz pomarańcze, cytryny i limonki. Natomiast Brytyjczycy sprowadzili do Kenii nieznane wcześniej rasy kóz, owiec i bydła oraz szparagi i truskawki. Na kuchnie mieli wpływ również ugandyjscy pracownicy.
W Mombasie jest wiele miejsc gdzie można dobrze zjeść, tamtejsze restauracje oferują duże ilości potrwa z owoców morza a także potrawy mięsne i z owocami. Można spotkać indyjskie restauracje, a niektóre hotele mają ustawione grille na plaży. Do kenijskich specjalności należą ugali (purèe kukurydziane), sukuma wiki (gęsta zupa szpinakowa) z świeżymi rybami i ośmiornicami smażonymi na grillu. Na deser można spróbować mandazi - smażone racuchy z gorącym lukrem oraz kawę z kardamonem. Po posiłku warto spróbować miejscowego jasnego, pełnego piwa – White Cap czy Tusker. Natomiast Premium to najmocniejsze piwo w Kenii, podawane mocno schłodzone.

Zakupy

Moi Avenue łączy stary i nowy port, a wzdłuż skupiają się liczne stragany z pamiątkami, na których handluje się praktycznie wszystkim, począwszy od bulw manioku i owoców egzotycznych po chińskie wieże stereo. Wybierając się na Stare Miasto spotyka się skupiska sklepików i straganów gdzie można nabyć wspaniałe pamiątki takie jak maski ludu Babula czy wyroby z Ghany i Conga. Podczas robieniu zakupów należy pamiętać o targowaniu się i zachować stalowe nerwy. Większość kenijskich sprzedawców uważa, że biali ludzie mają zasobne portfele i dlatego podają dużo wyższe ceny niż prawdziwa wartość towaru. W wielu sklepach można nabyć wyroby z muszli, skór i włosów zwierząt, jednak w związku z Konwencją Genewską, wywóz do Europy takich pamiątek jest często zabroniony.

Życie nocne

Muzyka w Mombasie odgrywa dużą rolę. Taraab, pochodząca z Zanzibaru, jest mieszanka muzyki z Afryki, Azji Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Europy. Ostatnio również popularne zwłaszcza u młodzieży stały się reggae, hip hop i bhangra. Miasto jest wielkim ośrodkiem turystycznym z setkami miejsc rozrywki. Znajdują się tam nocne kluby, bary, hotele restauracje i wiele innych, a zatem każdy znajdzie coś pod swój gust. Działają tam kasyna, cztery kina oraz Littre Theatre Club, który wystawia amatorskie spektakle. Jednym z ciekawszych widowisk jest przedstawienie „światło i dźwięk”, które można podziwiać z Fortu Jesusa. Do popularnych rozrywek zalicza się także wieczorny rejs dawą wzdłuż wybrzeża.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Mombasa, Kenia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  31°C
  opady:
  3.1 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  89%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  178°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  18:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.32°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  185°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.31°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  188°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.32°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  188°   25 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:22
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.32°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  182°   29 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:22

Mombasa - klimat w Kenia